Dofinansowanie

Żłobek BAJKA w Konarzewie zaprasza

aktualizacja 20.05.2022 r.

    Szanowni Rodzice,

    Aktualna opłata za opiekę w żłobku (1000 zł) uwzględnia dofinansowanie przekazywane przez Urząd Gminy w kwocie 200 zł miesięcznie.

 

   Wychodząc naprzeciw licznym zapytaniom rodziców nt. Ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym przekazuję, że: 

    Dofinansowanie nie jest zależne od dochodów w rodzinie oraz od uprawnienia do tzw. 500+. Według tej ustawy, rodzice drugiego i następnych dzieci w rodzinie, będących w wieku żłobkowym, otrzymają dodatkowo 500 zł miesięcznie, natomiast rodzice pierwszego dziecka – 400 zł.

    Ale...

    Ci pierwsi będą mogą przeznaczyć 500 zł na dowolny cel, w tym np. jako dopłatę do żłobka. Ci drudzy dostaną 400 zł wyłącznie jako dopłatę do żłobka. Ci pierwsi dostaną 500 zł "do ręki", a ci drudzy nie – przelew pójdzie na konto żłobka zobowiązanego do obniżenia opłaty rodziców. Jeżeli dziecko nie pójdzie do żłobka, rodzice nie dostaną nic.

    Wnioski – wyłącznie elektronicznie – już od 1-go kwietnia 2022 r. można składać do ZUS (za pośrednictwem portalu usług elektronicznych ZUS, serwisy niektórych banków albo portalu rządowego Empatia – tak jak się wnioskuje o 500+). Wyszukując żłobek należy wybrać powiat poznański, gmina Dopiewo, potem wpisać słowo kluczowe bajka.

    Dane wszystkich dzieci i rodziców, zgodnie z ustawą, są już wprowadzone do systemu Empatia, za pośrednictwem którego ZUS będzie weryfikował i zatwierdzał Państwa wnioski. Pierwsze przelewy już zostały wykonane – wypłaty są dokonywane z opóźnieniem 1 miesiąca, tzn. dofinansowanie za kwiecień wpływa pod koniec maja.